Понеділок, 20 Серпня 2018,
СПУ на Черкащині

Фотофакт

Календар
«Серпень» «2018»
ПнВтСрЧтПтСбВс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Анонс
(00.00.0000, 00:00 - 00:00)


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

счетчик посещений

Чи може держава фінансувати усі існуючі пільги та соцвиплати?
Багаторічні спостереження за політикою української влади наштовхують на парадоксальну думку: "батькам нації" вигідно тримати народ в жебрацькому стані, тому що таким народом набагато легше маніпулювати. Ця модель управління озвучена ще в радянському фільмі про Буратіно: "на дурака не нужен нож, ему покажешь медный грош и делай с ним что хошь".

ТОЧКА ЗОРУ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ МІСЦЕМ СИДІННЯ

Чим ближче до виборів, тим сильніше загострюється конкуренція між партіями за народні симпатії. В принципі, це цілком природно, але в умовах тотальної убогості населення буржуазні політики йдуть по найбезпрограшному шляху: елементарного підкупу електорату. При цьому влада гарячково шукає гроші для "копійчаного" підвищення пенсій, мінімальних зарплат та соціальних виплат (нехай навіть ціною включення друкарського верстата і розкручування інфляції), а популісти від "опозиції" рясно годують людей обіцянками.
Якщо погортати газети, то практично кожна партія в періоди свого перебування в "опозиції" говорила про підвищення ста-ндартів життя і посилення соціального захисту. Але варто було їй потрапити до правлячої коаліції, як відразу починалися розмови про необхідність "жорсткої економії", "дефіциту бюджету" та ін. Не кажучи вже про випадки прямого і цинічного "кидалова" - наприклад, коли Яценюк підняв вартість газу для населення відразу в п'ять разів, хоча до цього критикував "зло-чинну владу" за завищені газові ціни.
Так і працює вічна система одурманення недалекоглядних громадян, які раз по раз обирають одних і тих же.
Для ілюстрації візьмемо хоч би пільги для осіб, постраждалих від аварії на ЧАЕС. Останнім часом (коли, по суті, вже поча-лася передвиборна кампанія - 2019) у Верховну Раду надійшли відразу два законопроекти з цього питання:
◆ Проект Закону № 8285 передбачає, серед іншого, повне державне забезпечення дітей, постраждалих від аварії на ЧАЕС, - до їх вступу до школи. Окрім цього - безкоштовний проїзд будь-яким видом транспорту (окрім таксі, але літаки залишилися), безкоштовні путівки в санаторій або компенсацію за них (будь-які санаторії - не лише українські) і, природно, грошові випла-ти. Особливо відзначимо: це пропонують депутати від Опозиційного Блоку. Ті самі, які під час перебування у владі урізували чорнобильські пільги в 2011 році і ті самі, проти яких тоді виступали чорнобильці, штурмуючи ВР.
◆ Проект Закону № 4442, запропонований Радикальною партією Ляшка. Це ще ті популісти! У цьому документі пропону-ється збільшити виплати пенсій чорнобильцям (в першу чергу інвалідам) в рази! За експертними даними, ціна питання - 11,6 мільярда гривень.
Звичайно, усім нам теж хотілося б, щоб зарплати і пенсії в Україні стартували від 500 доларів і вище, але будемо реалістами: в нинішніх умовах це повна утопія. Зате прекрасний привід для дешевого піару.

ДВІ ПРАВДИ

В результаті ми маємо конфлікт, який триває вже багато років: навіть під Кабміном і Верховною Радою регулярно відбува-ються сутички, причиною яких є різні пільги. Виникає питання: "хто правий?" .
Раціональне зерно є в аргументах обох сторін, тому приведемо їх основні тези.

ЛОГІКА І ПРАВДА ЛЮДЕЙ:

◆ Люди постраждали в результаті діяльності (або бездіяльності) влади, і можуть розраховувати на компенсацію завданої їм шкоди.
◆ Закони - основа існування держави і їх необхідно виконувати. Якщо є зобов'язання виплат - виплати мають бути зроблені;
◆ Суми соціальних виплат для простих людей (наприклад, соціальна допомога незаможному громадянинові, надбавка до пенсії) - неприпустимо малі.
◆ Навіть ті малі виплати по окремих програмах частенько не робляться.
◆ Коли держава говорить про урізування пільг і невеликих виплат, але залишає програми, по яких невелика група громадян отримує багато і користується переконливим набором гарантій, - це виглядає цинічно і несправедливо.

ЛОГІКА ВЛАДИ:

◆ Україна - лідер за кількістю пільг для своїх громадян. У країні, на території якої залишилося близько 36 мільйонів насе-лення, 10 мільйонів громадян мають в цілому 18 мільйонів пільг (деякі - по дві й більше).
◆ Згадана система забезпечується податками працюючих громадян. Таких, за різними оцінками, від 11,5 до 13 мільйонів. Але з цієї суми не менше 5,2 мільйонів отримують зарплату з бюджету. Якщо спростити, то 6-7 мільйонів громадян своїми податками платять заробітну плату 5,2-5,5 мільйонам бюджетникам (які також сплачують податки). Отримані гроші витрача-ються на пенсії та соціальні виплати. На одного працівника (не бюджетної сфери) доводиться декілька пільговиків і пенсіоне-рів.
◆ Великі виплати можливі, якщо забирати більше податків у працівників. Але тоді трудова міграція лише посилиться - стане менше працюючих - в результаті, через рік-два, податків (відповідно - можливостей для фінансування пільг) стане ще менше.
◆ Держава сьогодні просто не в змозі виконати усі узяті на себе зобов'язання. Збереження системи соціальної підтримки в її теперішньому виді не відповідає економічному стану держави, вектору його розвитку. Річ у тому, що значна частина пільг приймалася законами УРСР або в перші роки існування незалежної України, коли економіка, за великим рахунком, була плановою, а велика частина власності - державною.
Але вже до середини 90-х ситуація змінилася. Сфера обслуговування, торгівля, транспорт, стали переважно приватними. І вартість пільг для держави різко зросла - адже одна справа компенсувати з бюджету собівартість товару/послуг державної ком-панії, і зовсім інша справа - вартість (разом з прибутком) товарів і послуг приватного бізнесу.
Наприклад, той же проїзд. Одна справа - компенсація державному перевізникові, в цьому випадку сума компенсації небага-тьом перевершує собівартість послуги. У випадку з комерційним перевізником держава покриває повну вартість (з урахуван-ням прибутку перевізника). Те ж саме торкається пільгового харчування, частково медобслуговування та інших сфер.

ТРЕБА ПРАЦЮВАТИ І МЕНШЕ КРАСТИ

Усі вище перелічені аргументи влади виглядають переконливо, але тільки на перший погляд. Насправді ж, вони усі розби-ваються об декілька простих аргументів.
◆ Говорячи про те, що в країні надто багато пільговиків, держава практично жодного разу не провела їх верифікацію (переві-рку) по основних категоріях. А якщо врахувати, що в Україні процвітає корупція, то "липові" (по суті - куплені) посвідчення "афганців", "чорнобильців", інвалідів та інших вразливих категорій зустрічаються фактично на кожному кроці. І це - одне з джерел заробітку для чиновників. Навіть серед депутатів Верховної Ради кожного скликання ми бачимо від половини і більше інвалідів - а що вже говорити про простих людей, які вимушені виживати за копійки? Як результат, в Україні є села, мешканці яких на 100% складають інвалідів 3-ої групи (просто скидаються фельдшерові - той їде в район і "домовляється" з ким потріб-но).
Насправді ж, бездумне збереження існуючої системи соцпідтримки і величезна кількість пільговиків надзвичайно вигідні українським політикам - це одна з основ їх електоральної підтримки.
◆ Говорячи про стан економіки, влада взагалі нічого не робить для того, щоб її розвивати, підвищувати її ефективність. Бі-льше того, за роки незалежності (читай - капіталізму) вона тільки розвалювалася і деградувала. Досить сказати, що ВВП Украї-ни в 2017 році склав усього 60% від ВВП УРСР за 1990 рік (у доларовому еквіваленті, з урахуванням інфляції долара). Це най-ганебніший показник серед усіх колишніх радянських республік, хоча після розпаду СРСР саме Україна мала самі кращі стар-тові можливості для прискореного розвитку. І в цьому треба звинувачувати виключно мафіозно-олігархічну владу України.
◆ Говорячи про відсутність коштів та неможливості держави фінансувати взяті на себе зобов'язання, "батьки нації" делікатно умовчують про десятки мільярдах доларів, які проходять повз державну казну на митниці, в тіньовій економіці, безпосередньо розкрадаються з бюджетів усіх рівнів, виводяться в офшори і так далі.
Колосальні кошти йдуть і на утримання величезного бюрократичного апарату (за оцінками експертів, його можна скороти-ти раз в п'ять), на абсолютно даремні "антикорупційні" структури та ін.
Цей список можна було б і продовжити, але навряд чи в цьому є необхідність. Можна коротко сказати словами Олександра Мороза, які вже стали класичними: "Гроші в Україні є. Просто потрібно менше красти".

Олександр Полуянов

Газета

Політичний гумор
Последнее заседание Верховной Рады перед летним отпуском. Крик Ляшко: - Я посланник Бога! Крик Парубия: - Я никого не посылал! Выключите ему микрофон!

Вітання
ШАНОВНІ СПІВВІТЧИЗНИКИ, ЧИТАЧІ ГАЗЕТИ!

Сердечно вітаю вас з святом Першотравня! Бажаю кожному з вас здійснення сподівань на успіх, добробут і родинне щастя, на мир в Україні, на верховенство правди і справедливості в суспільному житті!

Такі вітання ми можемо слати усім порядним людям: близьким, знайомим, друзям…, розуміючи, однак, що до здійснення згаданих бажань відстань велика. Причому, вітаючи усіх, хто сприймає Першотравень святом, ми частіше не заглиблюємось до його історичних коренів. Просто поважаємо традицію відзначення солідарності людей праці, відстоювання миру між людьми і держа-вами. Саме так сприймається це свято в багатьох зарубіжних країнах, особливо очолюваних представниками соціалістичних чи соціалдемократичних партій. В нинішній Україні, не зважаючи на офіційно святковий статус 1 травня, знайдуться темні сили (і одурманені ними люди), що намагатимуться паплюжити і цей день, і тих, для кого він небуденний. Не дивуйтеся з того і не думайте, що вони «не знають, що творять». Знають! Їхня мета – розколоти суспільство, посилити настрої нетерпимості та ненависті, прикриваючись часто «патріотичними» гаслами. Прикро, що на їх боці (явно або приховано) знаходиться нинішня влада. І це теж одна з причин добиватися зміни її і в персональному втіленні, і в організації як системи. Довкола такої потреби слід гуртуватися усім, хто розуміє, – краще життя можливе лише внаслідок згуртованості небайдужих людей. Таких, як ви.

З святом, дорогі друзі і товариші!
Олександр МОРОЗ
Голова Соціалістичної партії

Супутник чесного життя © 2008. Всi права захищено. Сайт розроблено в Finesse