Неділя, 31 Травня 2020,
СПУ на Черкащині

Фотофакт

Календар
«Травень» «2020»
ПнВтСрЧтПтСбВс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Анонс
(00.00.0000, 00:00 - 00:00)


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

счетчик посещений

ЯК ЗАХИСТИТИ ЛЮДЕЙ І АКТИВІЗУВАТИ РОЗВИТОК СІЛЬСЬКИХ ГРОМАД В ПРОЦЕСІ НИНІШНЬОЇ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ?
В державі продовжується реформа децентралізації і вже проглядаються різні її результати для громад, які об'єдналися, і для тих, які тільки планують об'єднання. При добровільному об'єднанні в одну громаду (ОТГ), сільські ради ліквідуються, в кожному селі, чи селах, які сьогодні об'єднані однією сільською радою, залишиться один депутат і староста. В середині району відбудеться централізація повноважень місцевого самоврядування. Староста – це посадова особа, яка буде отримувати з бюджету ОТГ заробітну платню, а депутат – як і сьогодні, діятиме на громадських засадах. Тобто, робота депутатів (складання актів, характеристик, обстежень, захист інтересів жителів виборчого округу та інш.), яку виконували 10-14 депутатів сіл, ляже на плечі одного депутата. Чи сприятиме це захисту інтересів сільських жителів? Дайте відповідь самі.


Друга небезпека, яка вже сьогодні проглядається – це те, що обсяг робіт, які сьогодні виконує сільська рада, після об'єднання буде виконувати рада об'єднаної територіальної громади. Тобто, для отримання довідок, написання заяв, вирішення комуналь-них, житлових питань, питань благоустрою, соціальних питань, охорони прав, земельних відносин, організації сільських свят, та будь-яких справ, де потрібні бюджетні кошти, треба буде звертатися до центральної садиби через старосту чи безпосередньо. Чи сприятиме це захисту інтересів сільських жителів? Однозначно, ні. І ще одна небезпека – села та сільські жителі ніяк не захищені від узурпації влади майбутнім головою ОТГ, який матиме можливість, “знайшовши підхід до депутатів” бути єдиним розпоряд-ником багатомільйонного (сподіваємось) бюджету ОТГ. Очевидно, що потрібні захисні заходи, їх необхідно готувати вже сьогодні, щоб після об'єднання в одну громаду захистити людей, зберегти хоч ту роботу сільської ради, яку вона сьогодні виконує в селах, організувати роботу майбутнього старости, створити умови для того, щоб навіть один депутат, який залишиться, міг виконати свої депутатські обов’язки та унеможливити створення місцевої монархії нового типу. А тим громадам, що вже об'єдналися – негайно вжити заходів, що пропонуються.
Чи можливо це в рамках чинного законодавства? Так, можливо. Відповідь дають Закон України “Про органи самоорганізації населення” (далі Закон) та Постанова Верховної Ради України “Про затверджен-ня Положення про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні” (далі Постанова ВР). Закон містить норми, що передбачають можливості отримати від місцевої ради частину повноважень, фінансів та майна, староста (депутат) обирається на термін дії ради, має свій апарат. Мова йде про сільський комітет (квартальний, районний у місті, треба розуміти, що запропонована структура можлива для впровадження в містах та селищах ОТГ).
Сільський комітет – це орган самоорганізації населення, який створюється зборами села. Зборами обирається голова комітету, його підконтрольна територія менша, ніж територія ради. При об'єднанні ОТГ всі ці умови можна виконати. Сільський комітет отримає частину повноважень від ради ОТГ (те, що сьогодні виконує чинна сільська чи інша рада), частину майна (це можуть бути ті приміщення, які сьогодні використовує чинна сільська рада, транспорт тощо), частину фінансів (приблизно той бюджет, який сьогодні має кожна сільська рада). Тобто, фактично зберігається функціонування чинної сільської ради і, якщо необхідно, навіть її апарат в повному складі, людям не треба буде їхати в центр району для вирішення своїх нагальних справ, бо, отримавши частину повноважень ради ОТГ, сільський комітет на місці здатен буде вирішувати всі необхідні питання. Тобто, функції чинної сільської ради можна зберегти.
А що ж з діяльністю депутата? В процесі створення сільського комітету необхідно провести загальні збори громади села (це не-обхідна умова для створення сільського комітету та збереження функцій чинної сільської ради). Однак, здавалось би звичайна справа, – скликання зборів сьогодні ускладнене, бо люди байдужі до зборів. Є чинне законодавство (зокрема – Постанова ВР та Цивільний кодекс України), вони дають змогу забезпечити у зборах 100% дорослого населення. Йдеться про помічників депутата, за якими закріплені відповідні дільниці в селі чи селищі (частина вулиці, вулиця чи багатоквартирний будинок), де може прожи-вати від 50-ти до 150 виборців. Помічники депутата – це майбутні депутати, старости, голови громади. Їх вік може бути з 18-ти років і допоки людина здатна бути соціально активною. Помічник депутата може виконувати необхідну для депутата роботу: опитування, збір заяв від громадян до депутата на відповідній території тощо. Помічник звичайно знає на своїй території все про стан доріг, освітлення, хто живе на його території, які люди потребують допомоги, які шукають роботу тощо. Він є надійною до-помогою для депутата, котрий буде здатний виконати всі повноваження, передбачені законом, хоч він і залишився один на всю сільську громаду.
Опираючись на опитування сільських жителів стосовно необхідності створення сільського комітету, обрання його голови та членів, затвердивши положення про комітет і набувши повноважень донести волю земляків до загальних зборів територіальної громади, депутат виступає від імені усіх мешканців села. (Безперечно, помічникам депутата треба навчитися ефективно,за, приб-лизно, одну годину на день справлятися з громадськими обов’язками.)
Але найголовніше, що пов’язане із захистом села в процесі децентралізації влади та централізації місцевого самоврядування стосується питань, які сьогодні поза увагою публічної влади: виховання підростаючого покоління, розвиток культури, духовності, моральності; стратегічне планування розвитку населених пунктів, забезпечення зворотнього зв'язку між людьми та посадовими особами, зобов’язаними їм служити і т.д. Йдеться, власне, про недопущення зникнення наших сіл.
Навіть створивши сільські комітети, нема гарантії, що рада об'єднаної територіальної громади не буде порушувати домовленості стосовно фінансування згідно договорів чи прийнятих нею ж рішень. Адже в центральній садибі може бути нагальна потреба в більших коштах. Який важіль матимуть сільські комітети, староста чи депутат села для захисту інтересів свого села? В центральній садибі – більшість депутатів, староста – тільки член виконкому ради ОТГ. Яка гарантія, що при наявності додаткових потреб у центрі ОТГ, всі гроші бюджету ОТГ не будуть використані саме там, у центральній садибі? Для захисту інтересів жителів сіл, бю-джетів сільських комітетів при сьогоднішньому рівні управлінської культури, тільки законодавства і домовленостей недостатньо. Дієвим важелем має стати рада досвідчених людей (громадський комітет /згідно Постанови ВР/, рада професіоналів, рада старій-шин та ін. /назву органу визначає громада/), яка має обиратися в селі загальними зборами, безстроково (але з правом відкликан-ня її членів) з, контрольно-наглядово-дорадчою функцією для старости чи сільського комітету. Рада обирає голову, який організує її роботу. Рада з досвідчених людей села матиме вплив на голову сільського комітету, старосту чи депутата. Для того передбачені повноваження ради протягом тижня скликати загальні збори громади у випадку порушення прав жителів села будь якою посадо-вою особою чи бездіяльністю депутата. Так само, якщо треба підтримати старосту чи депутата села в ОТГ, то підтримку йому можуть надати саме збори і тоді позиція депутата в раді чи виконкомі ОТГ буде підкріплена волею жителів села. А якщо голова сільського комітету не добивається виконання волі земляків, він може бути відкликаний зборами згідно закону. Така рада «ста-рійшин» і є кадровим важелем для місцевих посадовців. Голови рад досвідчених людей в селах, одержать змогу протягом тижня скликати загальні збори усієї ОТГ і відкликати за народною ініціативою навіть голову ОТГ. Ясно, що повноваження ради досвід-чених людей мають бути прописані в статуті кожної громади, їх необхідно затвердити і зареєструвати вже тепер. Процес об'єднан-ня в ОТГ триває 3-6 місяців, тому у сільських та селищних голів громад, що не об'єдналися, депутатів району є час, щоб підготува-тися до майбутнього об'єднання, затвердити статути у сільських громадах, розробити статут ОТГ, підготуватися до створення сільських комітетів, розподілити населені пункти на дільниці, закріпити за ними помічників депутатів, які встигнуть пройти відповідне навчання. Підготовлена відповідна навчальна програма.
Стосовно змісту навчання вже сьогодні, звертайтеся до редакції газети. В наступному номері газети читайте про школу місцевого активіста.

Aнатолій ПИЛИПКО,
адвокат, магістр державного управління


Газета

Політичний гумор
Наступающий Новый Год – Год Свиньи. Мы спросили у Олега Ляшко:
- Каким будет 2019 год для депутатов?

Олег Валериевич, сделав неприличное лицо, загадочно хрюкнул и сказал:
- Запомните, в каком блюде вы проснулись на новогоднем корпоративе, так тому и быть!
1. В "Оливье" - значит, год пройдёт спокойно и традиционно.
2. В "Мимозе" - год обещает новые знакомства (скорее всего, после президентских выборов).
3. В "Селёдке под шубой" - год не предвещает ничего хорошего - вы не попадёте в новый парламент.
4. В салате с крабовыми палочками - вас ожидает бурный курортный роман.
5. В "Цезаре с курицей" - изберут депутатом ещё раз.
6. В "Цезаре с креветками" - выиграете много денег.
7. В солёных грибах или огурчиках - вас весь год будут мариновать в НАБУ за ложные сведения в Е-декларации.
8. В горячих закусках - вы крепкий чувак, как всегда наобещаете, наврете и выкрутитесь!
9. Если вы промахнулись и никуда мордой не попали - год будет нетрадиционным и непредсказуемым.

Вітання
Прийміть сердечні вітання
з Новим, 2020 роком та Різдвом Христовим!
Новий рік – це свято, яке було і залишиться символом сподівань і добра. І хоча нелегкі часи переживає наша держава – українці вистоять, піднімуть голови та встануть з колін. Врешті-решт зрозуміють, що треба робити, щоб здолати всі негаразди та побудувати розвинену демократичну соціальну державу. І тоді збудуться слова Тараса Шевченка: «І на оновленій землі врага не буде супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі!» Дорогі друзі! Нехай прекрасні зимові свята принесуть мир, спокій і злагоду, впевненість у майбутньому. Міцного Вам здоров’я, успіхів, родинного щастя, достатку і благополуччя! Хай 2020 рік принесе всім нам віру, що добро переможе!

Політвиконком Соціалістичної партії Олександра Мороза

Супутник чесного життя © 2008. Всi права захищено. Сайт розроблено в Finesse