Неділя, 31 Травня 2020,
СПУ на Черкащині

Фотофакт

Календар
«Травень» «2020»
ПнВтСрЧтПтСбВс
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Анонс
(00.00.0000, 00:00 - 00:00)


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

счетчик посещений

АБО КУДИ НАС ВЕДУТЬ "ЄВРОПЕЙСЬКІ РЕФОРМАТОРИ"?

Українське інтернет-видання "Бизнес-Цензор" опублікувало цікаві висновки директора держпідприємства "Укрпромзовнішекспертиза" Володимира Власюка. Він розповів про те, як Україна скачується на узбіччя економічного прогресу, завойовуючи статус сировинного придатка Заходу. На думку експерта, всьому провиною курс на побудову "аграрної наддержави", який нав'язаний Україні ззовні, і прирікає українців на вічну і хронічну бідність.

УКРАЇНСЬКИЙ ЕКСПОРТ

Для доказу цього свого твердження Власюк проаналізував структуру українського експорту та імпорту. Перше спостереження - ми все більше купуємо, і усе менше продаємо. Причому, купуємо ми високотехнологічні товари, а продаємо - сировину. Так, в 2017 році негативне сальдо нашої зовнішньої торгівлі (коли ми купуємо з інших країн більше, ніж продаємо) виросло з $ 2,9 млрд в 2016-му до $ 6,3 млрд в 2017-му.
За словами експерта, це вказує на те, що "українська економіка не може запропонувати світу достатню кількість конкурентоздатних товарів переробної промисловості". Як і раніше, основною статтею українського експорту залишається продукція металургійної галузі - від руди і концентрату до металопрокату. Минулого року це сумарно дало $9, 3 млрд.
Що стосується сільськогосподарського експорту, то його основа - сировинні товари, за винятком хіба що соняшникової олії. Її в 2017 році продали на $4, 3 млрд - формальне перше місце по експорту. Якби Україна експортувала не олію, а відповідні об'єми насіння соняшнику, то заробила б усього лише $800 - $900 млн, відмітив Власюк.
При цьому інші олійні культури українські виробники продають в непереробленому виді. Це соя та ріпак, експорт яких за 11 місяців 2017 року склав $1, 06 млрд і $ 882 млн. відповідно. При цьому Україна могла б заробити у декілька разів більше, якби переробляла ці культури на своїй території. Для цього навіть є необхідні промислові потужності, проте значні об'єми української сировини заздалегідь законтрактовані на експорт. І вітчизняні переробні підприємства, навіть давши кращу ціну, просто не можуть купити цей товар у українських виробників.
Аналогічна ситуація і з експортом зерна кукурудзи - $3 млрд в 2017 році. Прибуток міг би бути в рази більше, якби його переробили в різноманітну продукцію, що має попит по всьому світу : борошно, пластівці, крохмаль, сиропи.
Те ж саме і з експортом пшениці. Її вивезли на $2, 76 млрд за 11 місяців 2017 року. "Тона пшениці на експорт при нинішніх цінах дасть $80 доданої вартості. Але якби ми переробили її у борошно, то це було б вже $140 доданої вартості на тоні. Один мільйон тон пшениці переробленої у борошно - це додаткові $ 50-60 млн", - констатує експерт.
Замість цього прибуток на виробництві борошна з української пшениці отримують в основному головні покупці українського зерна - турки. В результаті Туреччина - світовий лідер по експорту борошна.
"Тобто у нас серед найбільших експортних статей - 55% сировина і напівфабрикати. Це дуже негативний показник. Нормальним вважається, коли сировинний експорт індустріальної країни не перевищує третини від загального об'єму", - підкреслює Власюк.

УКРАЇНСЬКИЙ ІМПОРТ

Картина імпорту сильно відрізняється від експорту і далека не в кращу сторону. Найістотніша стаття - енергоносії.
Перша позиція по імпорту товарів в Україну - нафтопродукти, $4, 2 млрд. В негативному торговому балансі ця продукція грає ключову роль. При цьому усі країни-сусіди самостійно виробляють нафтопродукти, а в Україні з п'яти НПЗ працює тільки один.
На другому місці в українському імпорті йде газ, $3, 8 млрд за 11 місяців 2017 року. Третє місце - імпорт вугілля, на $ 2,7 млрд.
"Об'єми імпорту зросли через припинення постачань з ОРДЛО (ДНР і ЛНР - ред.) на початку 2017 року. Найбільші об'єми ми завезли з Росії. Також почався істотний імпорт енергетичного вугілля із США ($0, 68 млрд) ", - підкреслив експерт.
Далі йде імпорт високотехнологічних товарів : автомобілі ($ 2,1 млрд), ліки ($ 1,43 млрд), телефони ($ 1,2 млрд).
Парадоксальна ситуація: країна, головною галуззю якої є металургія, у величезних об'ємах імпортує металопрокат - приблизно на $1 млрд. Як відзначає Власюк, причина в тому, що на Україні не займаються серйозно політикою промислового розвитку. Тому в країні не роблять багато видів металопрокату, якого зараз вимагають сучасні технології. Замість цього експортують напівфабрикат або звичайну руду.

БЛИСК І УБОГІСТЬ "АГРАРНОЇ НАДДЕРЖАВИ"

Україна у величезних об'ємах імпортує промислові товари, необхідні для агарарного сектора. Це як продукція хімпрому - пестициди ($1 млрд), комплексні добрива ($760 млн), так і машинобудування - трактори ($ 690 млн).
Своїх тракторів та комбайнів Україна майже не робить. "Ми зараз знаходимося в пастці глобалізації - імпортуємо дорогі товари переробної промисловості з високою доданою вартістю, щоб з їх допомогою робити і експортувати сировину. Ми ніколи не станемо багатими без розвитку власної переробної промисловості… Американці говорять, що Україна може вирощувати 120-125 млн. тон зерна. Уявляєте, скільки техніки, палива, добрив і пестицидів треба буде для цього купити? І скільки в результаті країна отримає з цього доданій вартості"?
За розрахунками Власюка, при такому розкладі ніяке нарощування експорту зерна не дозволить країні вирватися з лап убогості : "Україна може експортувати хоч 100 млн тон зерна, але все одно залишиться бідною країною… Ми зробимо колосальні зусилля. Нам намалюють, що ми лідери в експорті, але ми залишимося бідними", - констатує аналітик.
Він закликає зупинити деіндустріалізацію української економіки. За його розрахунками, для ліквідації відставання від розвинених економік треба добитися економічного зростання на рівні 7% ВВП, проте в нинішніх реаліях це неможливо.
"Для цього нам потрібний приплив робочої сили. В той же час у нас відтік робочої сили і зростання зовнішнього боргу. В історії економіки ще не було такого випадку, щоб економіка росла високими темпами при цих двох чинниках", - констатує Власюк. Усе це говорить про те, що нинішня влада обрала і проводить в життя саму гіршу, згубнішу модель економіки, перетворюючи Україну з індустріальної країни в "бананову республіку" - на догоду транснаціональному капіталу Заходу.

Олексій ГРАДОВГазета

Політичний гумор
Наступающий Новый Год – Год Свиньи. Мы спросили у Олега Ляшко:
- Каким будет 2019 год для депутатов?

Олег Валериевич, сделав неприличное лицо, загадочно хрюкнул и сказал:
- Запомните, в каком блюде вы проснулись на новогоднем корпоративе, так тому и быть!
1. В "Оливье" - значит, год пройдёт спокойно и традиционно.
2. В "Мимозе" - год обещает новые знакомства (скорее всего, после президентских выборов).
3. В "Селёдке под шубой" - год не предвещает ничего хорошего - вы не попадёте в новый парламент.
4. В салате с крабовыми палочками - вас ожидает бурный курортный роман.
5. В "Цезаре с курицей" - изберут депутатом ещё раз.
6. В "Цезаре с креветками" - выиграете много денег.
7. В солёных грибах или огурчиках - вас весь год будут мариновать в НАБУ за ложные сведения в Е-декларации.
8. В горячих закусках - вы крепкий чувак, как всегда наобещаете, наврете и выкрутитесь!
9. Если вы промахнулись и никуда мордой не попали - год будет нетрадиционным и непредсказуемым.

Вітання
Прийміть сердечні вітання
з Новим, 2020 роком та Різдвом Христовим!
Новий рік – це свято, яке було і залишиться символом сподівань і добра. І хоча нелегкі часи переживає наша держава – українці вистоять, піднімуть голови та встануть з колін. Врешті-решт зрозуміють, що треба робити, щоб здолати всі негаразди та побудувати розвинену демократичну соціальну державу. І тоді збудуться слова Тараса Шевченка: «І на оновленій землі врага не буде супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі!» Дорогі друзі! Нехай прекрасні зимові свята принесуть мир, спокій і злагоду, впевненість у майбутньому. Міцного Вам здоров’я, успіхів, родинного щастя, достатку і благополуччя! Хай 2020 рік принесе всім нам віру, що добро переможе!

Політвиконком Соціалістичної партії Олександра Мороза

Супутник чесного життя © 2008. Всi права захищено. Сайт розроблено в Finesse