Субота, 11 Липня 2020,
СПУ на Черкащині

Фотофакт

Календар
«Липень» «2020»
ПнВтСрЧтПтСбВс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Анонс
(00.00.0000, 00:00 - 00:00)


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

счетчик посещений

МАЙЖЕ ПОЛОВИНА НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ ПРОХОДИТЬ ПОВЗ БЮДЖЕТ
На тлі нескінченної жуйки про "реформи" і "економічне зростання", тема тіньової економіки в інформаційному просторі України якось непомітно відійшла на другий план. Що, втім, і недивно - адже "тінь" і корупція в нашій країні нерозривно пов'язані між собою, будучи справжнім "клондайком" для чиновників усіх рівнів. Хоча збитки держбюджету від "тіні" обчислюються сотнями мільярдів гривень щорічно. За словами експертів, навіть часткова детінізація економіки дозволила б нашій країні повністю відмовитися від зовнішніх кредитів, і в короткі терміни виплатити всю заборгованість.

НАШІ ДОСЯГНЕННЯ

Днями на офіційному сайті МВФ була опублікована доповідь експерта МВФ Леандро Медіни, і економіста Фрідріха Шнейдера з Університету імені Кеплера, згідно з яким середній розмір тіньової економіки України складає 44,8% ВВП. Як стверджують автори дослідження, "загальний об'єм тіні" в Україні перевищує аналогічні показники в економіках таких африканських країн, як Гвінея, Нігер, Сенегал, Того і багатьох інших.
У своїй роботі економісти проаналізували період з 1991 року по 2015 рік і проілюстрували, як мінявся цей показник щорічно. Приміром, з 1991 року, коли тіньова економіка України оцінювалася в 38,96% ВВП, показник безперервно ріс, досягнувши піко-вої відмітки в 1998 році - 57% ВВП. Потім пішла низхідна тенденція, яка тривала до 2008 року, - показник знизився до 36,65%. Світова фінансова криза стала причиною нового "підскоку" : впродовж 2009-2014 років рівень тіньової економіки коливався в межах 39,2% - 43,5%.
У 2015 році (крайньому в дослідженні), українська тіньова економіка як і раніше оцінювалася на рівні "африканських" показни-ків (42,9%), - і немає сумнівів, що відтоді положення тільки погіршало. Так, згідно з даними дослідженнями міжнародної Асоціа-ції АССА, в 2016 році Україна зайняла "призове" третє місце у світі (45,16%) в списку країн з найбільшою тіньовою економікою. Нас обігнали тільки Нігерія з показником 48,37% і Азербайджан - 67,04%.
Для порівняння, в розвинених країнах показник знаходиться в межах від 7% до 15% ВВП (США, Нідерланди, Японія, Швей-царія, Сінгапур).
Справа тут навіть не в тому, як швидко зараз криміналізується економіка України. Річ у тому, що падає економіка офіційна. Причому рушиться вона настільки системно і методично, що смерть українського автомобілебудування, що навіть сталася нещо-давно, офіційно зафіксована прес-службою "УкрАвто" (йдеться про "консервацію" останнього великого автовиробника "АвтоЗАЗ"), пройшла якось буденно і для широкої публіки - не особливо помітно. Хоча в минулі часи ця звістка викликала б справжній шквал емоцій та цілий ряд скандалів.
Найгірше, що так йдуть справи не лише в автомобілебудуванні. І цілком природно, якщо викинутим на вулицю людям нема на що жити, то вони або від'їжджають з країни, або йдуть в тіньову економіку. І ще добре, якщо в "статистичне підпілля", а не в зо-всім явний кримінал. А які ще є варіанти?
Так що "африканські" цифри тіньового сектора на Україні, які зараз, швидше за все, знову ростуть, - це усього лише ілюстрація відчуження народу від держави (чи держави від народу?) - і не більше того.ВІД НЕЛЕГАЛЬНОЇ ГОРІЛКИ - ДО ТІНЬОВОЇ РІЛЛІ

На думку ряду експертів, своєрідним "еталоном" тіньової економіки в Україні вже давно є виробництво нелегального алкоголю. Про це говорили навіть на останньому економічному форумі в Давосі - причому, причиною такого стану речей там назвали "нее-фективну політику держави". Масштаби вражають: за даними Всесвітньої Організації Охорони здоров'я(ВООЗ), об'єм вживання незареєстрованого алкоголю в нашій державі - 5 літрів на кожного українця віком старше 15 років у рік. Якщо враховувати чисель-ність населення цієї вікової категорії, громадяни України випивали, окрім 292 млн літрів легального алкоголю, ще близько 200 млн літрів "пальонки", що складає близько 3,3 тисяч залізничних цистерн чистого етилового спирту. За даними компанії "Укр-пиво", такі цифри залишаються актуальними і для 2018 року.
"За оцінками ринкових експертів, обсяги незареєстрованого (і тому неоподатковуваного) виробництва міцних напоїв майже до-рівнюють офіційним об'ємам. Тобто бюджет недоотримує близько 10 млрд грн акцизного збору", - розповів економіст Володи-мир Дубровський.
За його словами, сьогодні нелегальний алкоголь роблять не лише в домашніх умовах, але і на сучасних заводах. Останні працю-ють в додаткову зміну, уникаючи сплати акцизного збору. Таким чином, бездумне підвищення ставки акцизного збору і різке подорожчання "казенки" обернулося тим, що за останні три роки легальне виробництво горілки скоротилося в півтора рази, - тоді як тіньовий ринок алкогольних напоїв тільки за минулий рік виріс мінімум в 8 разів.
- Ринок міцного алкоголю пішов в тінь. Більше 60% горілки сьогодні робиться нелегально… На це впливає, зокрема, і ставка ак-цизного збору, і мінімальна роздрібна ціна… Тіньовий ринок горілки - це не лише підпільне і контрафактне виробництво, коли просто в підвалі змішують спирт з водою. Значна доля тіньового алкоголю робиться великими виробниками, працюючими в третю-четверту зміни. Вони просто не враховують свою продукцію, тобто не платять за неї податки. Необдумано збільшуючи акцизи, щоб наростити доходи до бюджету, держава тим самим заганяє виробників в тінь. Якщо тенденція триватиме, то незаба-ром тіньовий ринок горілки досягне 80 - 90%, - констатує директор Асоціації постачальників торгових мереж Олексій Дорошенко.
При цьому, за словами генерального директора компанії Eastern Beverage Trading Ольги Івушкіної, на стагнацію легального алко-гольного ринку держава не звертає уваги вже декілька років підряд.
По суті, "тінь" в тому або іншому ступені накрила практично всі сфери української економіки, у тому числі і сільське господарс-тво.
"Сільськогосподарські культури висаджують на неофіційно орендовану землю, що складає майже 40% від усієї ріллі. За оцінками Всеукраїнської аграрної ради, втрати доходів держбюджету від тіньової сільськогосподарської діяльності можуть складати 40 млрд грн", - стверджує економіст Дубровський.
Про це можна говорити нескінченно, але в цілому картина до болю знайома: усім все відомо, але ніхто з цим по-справжньому не бореться.

Олександр МИХАЙЛОВ

Газета

Політичний гумор
Наступающий Новый Год – Год Свиньи. Мы спросили у Олега Ляшко:
- Каким будет 2019 год для депутатов?

Олег Валериевич, сделав неприличное лицо, загадочно хрюкнул и сказал:
- Запомните, в каком блюде вы проснулись на новогоднем корпоративе, так тому и быть!
1. В "Оливье" - значит, год пройдёт спокойно и традиционно.
2. В "Мимозе" - год обещает новые знакомства (скорее всего, после президентских выборов).
3. В "Селёдке под шубой" - год не предвещает ничего хорошего - вы не попадёте в новый парламент.
4. В салате с крабовыми палочками - вас ожидает бурный курортный роман.
5. В "Цезаре с курицей" - изберут депутатом ещё раз.
6. В "Цезаре с креветками" - выиграете много денег.
7. В солёных грибах или огурчиках - вас весь год будут мариновать в НАБУ за ложные сведения в Е-декларации.
8. В горячих закусках - вы крепкий чувак, как всегда наобещаете, наврете и выкрутитесь!
9. Если вы промахнулись и никуда мордой не попали - год будет нетрадиционным и непредсказуемым.

Вітання
Прийміть сердечні вітання
з Новим, 2020 роком та Різдвом Христовим!
Новий рік – це свято, яке було і залишиться символом сподівань і добра. І хоча нелегкі часи переживає наша держава – українці вистоять, піднімуть голови та встануть з колін. Врешті-решт зрозуміють, що треба робити, щоб здолати всі негаразди та побудувати розвинену демократичну соціальну державу. І тоді збудуться слова Тараса Шевченка: «І на оновленій землі врага не буде супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі!» Дорогі друзі! Нехай прекрасні зимові свята принесуть мир, спокій і злагоду, впевненість у майбутньому. Міцного Вам здоров’я, успіхів, родинного щастя, достатку і благополуччя! Хай 2020 рік принесе всім нам віру, що добро переможе!

Політвиконком Соціалістичної партії Олександра Мороза

Супутник чесного життя © 2008. Всi права захищено. Сайт розроблено в Finesse