Понеділок, 09 Грудня 2019,
СПУ на Черкащині

Фотофакт

Календар
«Грудень» «2019»
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Анонс
(00.00.0000, 00:00 - 00:00)


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

счетчик посещений

(21.11.2019)
ЖИТТЯ БЕЗ ПЕНСІЙ - ЧИ РЕАЛЬНО ЦЕ В УКРАЇНІ?
Судячи з усього, українська влада вже й сама не знаює: що їм робити з пенсіонерами. Проблема в тому, що їх "занадто багато", і - на відміну від більш молодих, працездатних громадян - вони не їдуть за кордон, а продовжують наполегливо жити в своїй країні. Планомірно знищуючи національну економіку, "реформатори" ведуть країну до того, що працювати в Україні стане нікому і ніде - відповідно, і пенсії виплачувати не буде з чого. І ось на "обговорення громадськості" стали виноситися різні пропозиції.

ВІРНІ ТРАДИЦІЯМ

Справедливості заради відразу відзначимо, що "першопрохідцями" на цій ниві стали все-таки не "слуги народу", а їх безпосередні "попередники" з партії Порошенка. Так, ще на початку 2018 року депутат від БПП Олексій Мушак запропонував ввести в Україні південнокорейську модель - щоб престарілих батьків утримували їхні діти.
Трохи пізніше цю "прогресивну ідею" підтримав тодішній міністр соціальної політики України Андрій Рева. І не тільки на словах - міністр навіть мав намір внести на розгляд Верховної Ради відповідний законопроект. Його суть полягала в тому, що діти повинні платити аліменти на утримання своїх літніх батьків.
І ось в Україні знову заговорили про скасування пенсій. Правда, цього разу проект виглядає більш гуманним - пенсійні виплати пропонуються замінити мінімальними соціальними допомогами безпосередньо від держави. Пояснюють цю ініціативу тим, що Пенсійний фонд України - вже давно "потенційний банкрут" і здійснює всі необхідні виплати тільки завдяки грошовим вливанням з держбюджету. Відповідно, ліквідація Пенсійного фонду істотно "спростить систему" і допоможе заощадити значні суми на його утримання.
Почалося з того, що міністр економічного розвитку Тимофій Милованов (який чи то жартома, чи то всерйоз сам називав себе "дебілом") запропонував скасувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це викликало зрозумілу стурбованість у теперішніх та й майбутніх пенсіонерів - адже відомо, що левова частка ЄСВ йде саме на фінансування пенсій.
Попутно зауважимо, що ЄСВ - це не тільки пенсії, але ще і лікарняні, виплати по безробіттю, а також виплати в зв'язку з нещасними випадками на виробництві. Тому цілком ймовірно, що можливе скасування ЄСВ спричинить за собою і скасування цих виплат.
При цьому треба розуміти, що ЄСВ - це не податок, а вид соціального страхування. Різниця між податком і страховкою полягає в тому, що податок людина або організація платять безповоротно, а страхові внески рано чи пізно повертаються до платника (в залежності від умов страхування). Так, пенсійні внески, або пенсійне страхування, повертається до платника у вигляді пенсій. Саме тому пенсіями правильно називати саме ті виплати, які отримує людина, що робила протягом ряду років страхові внески саме на ці цілі. А ось ті, хто з якихось причин не працював (або працював без офіційного працевлаштування) і не робив відрахувань до Пенсійного фонду, після досягнення пенсійного віку отримують не пенсії, а соціальну допомогу від держави. Як і люди з інвалідністю та ряд інших категорій.

ГРУЗИНСЬКИЙ ДОСВІД

Суть проблеми зводиться до того, що надходжень від ЄСВ катастрофічно мало для фінансування пенсій. Це відбувається з ряду причин, але головні - це тіньова економіка (працівники або взагалі не платять ЄСВ, або платять самий мінімум), масовий відтік працездатних громадян на закордонні заробітки (відповідно, вони "годують" іноземних пенсіонерів), а також повна деградація і занепад вітчизняної економіки.
Тому вже зараз мало не половина пенсій, що виплачуються українським пенсіонерам, - це фактично якісь податки. Наприклад, за 2018 рік власні доходи Пенсійного фонду (від ЄСВ) склали 202 млрд грн, а 150 млрд Фонд отримав у вигляді дотацій з держбюджету, який наповнюється переважно за рахунок податків.
"Солідарна система - потенційний банкрут. Це підтверджують постійно зростаючі трансферти з держбюджету на покриття дефіциту ПФУ. На наступний рік вони складуть понад 170 млрд грн. Тому є така ідея - почати виплачувати пенсії безпосередньо з бюджету. Таким чином, ми, по-перше, будемо економити на адмініструванні ПФУ, а по-друге, сама система стане простіше. Єдине - тоді ці виплати вже не можна буде назвати пенсіями. Це правильніше буде назвати мінімальною соціальною виплатою", - пояснює економічний експерт Олексій Кущ.
Звичайно, є й інший шлях - намагатися якось виправляти становище, оживлювати економіку, покращувати інвестиційний клімат, вводити накопичувальну систему і т.д. - але для цього треба працювати, а українська влада до цього не звикла. Простіше зовсім скасувати ЄСВ і посадити мільйони українських пенсіонерів на мінімальний пайок.
Цікаво, що прихильники цієї ідеї навіть посилаються на міжнародний досвід - мовляв, не ми одні такі. І дійсно, пенсійне страхування існує не у всіх країнах. Є країни, де пенсій немає взагалі - наприклад, Танзанія, Афганістан, Нігер і ряд інших. До них прийнято додавати і ті країни, в яких пенсії отримують менше 10% населення: Гамбія, Таїланд, Пакистан, Індія, Китай ... Зрозуміло, що рівнятися на них нам начебто не пристало, але на щастя наших "реформаторів" у цьому списку виявилася і Грузія, яка в нашій країні вже стала таким собі зразком нібито успішних реформ.
Люди похилого віку в Грузії отримують гроші після досягнення пенсійного віку - але це не пенсії (в сенсі, не повернення страхових виплат), а соціальна допомога від держави. Система накопичувальних пенсій (тобто пенсійних відрахувань) була там введена тільки в цьому році.
"Грузини в якийсь момент зрозуміли, що у них не вистачає коштів на виплату пенсій. Солідарна страхова система не дуже добре працювала, і вони скасували аналог нашого ЄСВ і виплату пенсій ... Можливо, і Україні доведеться йти по грузинській моделі, тому що Пенсійний фонд вічно дефіцитний, а ЄСВ і податок на доходи фізичних осіб, які в сумі складають 41,5% від зарплат, - це істотна причина тінізації економіки ... А замість ЄСВ підняти податки, які складніше заховати. Наприклад, можна підняти податок на додану вартість, який складно сховати, оскільки існують автоматизовані системи збору ПДВ. Сьогодні він становить 20%, а можна його підняти, умовно кажучи, до 23%. В цьому випадку ЄСВ буде не дуже й потрібен ", - вважає економічний експерт Тарас Козак.

НЕ ЧЕКАТИ МИЛОСТЕЙ ВІД ДЕРЖАВИ

А в цей час молоді і працездатні громадяни - дивлячись на напівзруйновану промисловість і повальну трудову міграцію за кордон - все частіше задаються питанням: а чи варто взагалі платити внески до Пенсійного фонду, якщо перспектива щось отримати від держави в старості виглядає більш ніж примарною? І чи не краще відкладати гроші "на старість" самостійно - щоб потім не залежати від примх чиновників?
Треба сказати, що такі побоювання не позбавлені підстав. І щоб в цьому переконатися, достатньо ознайомитися з нинішньою пенсійною реформою, яка тільки почала набирати обертів і давати свої гіркі плоди. По-перше, вже в цьому році право на пенсію мають лише ті 60-річні громадяни, які на даний момент встигли напрацювати 26 років стажу. А до 2028 року буде потрібно вже 35 років. А в умовах, коли майже половина української економіки перебуває в "тіні" - це вкрай проблематично. Експерти підрахували: в 2028 році на пенсію в 60 років через брак стажу не зможуть вийти як мінімум 45% українців. Більш того, вже зараз урядовці кажуть, що Україна в найближчі роки перейме європейський досвід і буде підвищувати пенсійний вік.
До речі: в Європі середній пенсійний вік наближається до 65 років і - відповідно до рекомендацій економістів - його піднімуть ще на 3-5 років. Так що нинішній молоді і справді не варто розраховувати про вихід на пенсію в 60 років.
Інше питання: що це буде за пенсія, і чи можна буде на неї прожити? Як відомо, одним з головних положень пенсійної реформи стало різке зниження коефіцієнта страхового стажу - з 1,35% до 1,0%.
Як би там не було, але сьогодні навіть економісти наводять розрахунки, які переконливо показують: "заробляти" на пенсію, сплачуючи податки державі - менш вигідно, ніж самому відкладати "на старість" такі ж суми. І що буде далі з пенсійною системою і з пенсіонерами в Україні - невідомо.

Довідка:
• У 2017 році в Україні була прийнята пенсійна реформа. Вона "осучаснила" виплати нинішнім пенсіонерам, але різко підняла необхідний страховий стаж з 15 до 25 років.
• У 2028 року для отримання пенсії в 60 років необхідно буде мати 35 років стажу.
• Якщо він буде в проміжку між 25 і 35 роками, то на пенсію людина вийде в 63. А між 15 і 25 - в 65 років.
• При стажі менше 15 років можна буде розраховувати лише на соцдопомогу, яка буде не більше прожиткового мінімуму
Олександр Полуянов
Газета

Політичний гумор
Наступающий Новый Год – Год Свиньи. Мы спросили у Олега Ляшко:
- Каким будет 2019 год для депутатов?

Олег Валериевич, сделав неприличное лицо, загадочно хрюкнул и сказал:
- Запомните, в каком блюде вы проснулись на новогоднем корпоративе, так тому и быть!
1. В "Оливье" - значит, год пройдёт спокойно и традиционно.
2. В "Мимозе" - год обещает новые знакомства (скорее всего, после президентских выборов).
3. В "Селёдке под шубой" - год не предвещает ничего хорошего - вы не попадёте в новый парламент.
4. В салате с крабовыми палочками - вас ожидает бурный курортный роман.
5. В "Цезаре с курицей" - изберут депутатом ещё раз.
6. В "Цезаре с креветками" - выиграете много денег.
7. В солёных грибах или огурчиках - вас весь год будут мариновать в НАБУ за ложные сведения в Е-декларации.
8. В горячих закусках - вы крепкий чувак, как всегда наобещаете, наврете и выкрутитесь!
9. Если вы промахнулись и никуда мордой не попали - год будет нетрадиционным и непредсказуемым.

Вітання
26 жовтня 1991 року відбувся Установчий з’їзд Соціалістичної партії України.
Історія, схоже, не має прикладів, щоб за місяць після проголошення намірів про створення партії відбувся її Установчий з’їзд. Партії справжньої, ідеологічної, в яку об’єднались прихильники соціальної справедливості, на хвилі протесту проти сваволі тодішньої влади, розуміючи і причину руйнування КПРС – внаслідок відірваності від реального життя її керівництва, засилля демагогії і формалізму, бюрократизації її вищих структур. Підготовчу та організаційну роботу до з їзду забезпечила група ініціаторів: Віль Миколайович Ромащенко, Адам Іванович Мартинюк, Володимир Васильович Кизима, інші небайдужі люди. Цілодобово тримався телефонний зв'язок з обласними і районними оргкомітетами. Переповнений зал колишнього будинку політосвіти на вулиці Володимирській підтвердив ефективність проведеної роботи, а склад делегатів засвідчив прагнення великої частки народу добиватися тих засад суспільного життя, які оформлені були згодом у вигляді Програми СПУ. Історія партії зберігає всі її успіхи і невдачі. Їх треба пам’ятати, маючи на увазі, що ніяка інша ідеологія, крім соціалістичної, ніяка інша партія не врятує Україну від катастрофи, до якої її вели владні керманичі впродовж більше чверті століття. Сьогодні партія переживає складний період відновлення після скоординованих ударів по ній з боку реакційної влади та внутрішніх політичних пристосуванців. Внаслідок дій розкольників – різноманітних «оновлювачів» партії – ми поки-що втратили можливість фактично очолити всю державну політику, зробивши Україну впливовим суб’єктом світового співжиття, а народ – заможним і авторитетним творцем власної історії. Одначе позитивна перспектива України все-одно можлива лише при реалізації наших програмних цілей. Найгострішими і найважливішими серед них нині є припинення нав’язаної війни і збереження землі у власності народу і держави, недопущення перетворення її у товар. Довкола цих проблем ми розгортаємо організаційну та ідеологічно-пропагандистську роботу, виходячи з простої альтернативи: якщо не ми, то хто? Якщо не по-нашому, то буде втрачена Україна! Виходячи з такої реальності та вітаючи усіх вас з датою першого з’їзду, прошу членів партії, її районних та обласних активістів активно включитися в розповсюдження нашої ідеології, в підбір у партію поповнення – представників нового покоління, рівень і суть життя якого повністю залежить від діяльності нашої партії.

О. Мороз,
голова партії

Супутник чесного життя © 2008. Всi права захищено. Сайт розроблено в Finesse