Субота, 11 Липня 2020,
СПУ на Черкащині

Фотофакт

Календар
«Липень» «2020»
ПнВтСрЧтПтСбВс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Анонс
(00.00.0000, 00:00 - 00:00)


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

счетчик посещений

(21.11.2019)
ЖИТТЯ БЕЗ ПЕНСІЙ - ЧИ РЕАЛЬНО ЦЕ В УКРАЇНІ?
Судячи з усього, українська влада вже й сама не знаює: що їм робити з пенсіонерами. Проблема в тому, що їх "занадто багато", і - на відміну від більш молодих, працездатних громадян - вони не їдуть за кордон, а продовжують наполегливо жити в своїй країні. Планомірно знищуючи національну економіку, "реформатори" ведуть країну до того, що працювати в Україні стане нікому і ніде - відповідно, і пенсії виплачувати не буде з чого. І ось на "обговорення громадськості" стали виноситися різні пропозиції.

ВІРНІ ТРАДИЦІЯМ

Справедливості заради відразу відзначимо, що "першопрохідцями" на цій ниві стали все-таки не "слуги народу", а їх безпосередні "попередники" з партії Порошенка. Так, ще на початку 2018 року депутат від БПП Олексій Мушак запропонував ввести в Україні південнокорейську модель - щоб престарілих батьків утримували їхні діти.
Трохи пізніше цю "прогресивну ідею" підтримав тодішній міністр соціальної політики України Андрій Рева. І не тільки на словах - міністр навіть мав намір внести на розгляд Верховної Ради відповідний законопроект. Його суть полягала в тому, що діти повинні платити аліменти на утримання своїх літніх батьків.
І ось в Україні знову заговорили про скасування пенсій. Правда, цього разу проект виглядає більш гуманним - пенсійні виплати пропонуються замінити мінімальними соціальними допомогами безпосередньо від держави. Пояснюють цю ініціативу тим, що Пенсійний фонд України - вже давно "потенційний банкрут" і здійснює всі необхідні виплати тільки завдяки грошовим вливанням з держбюджету. Відповідно, ліквідація Пенсійного фонду істотно "спростить систему" і допоможе заощадити значні суми на його утримання.
Почалося з того, що міністр економічного розвитку Тимофій Милованов (який чи то жартома, чи то всерйоз сам називав себе "дебілом") запропонував скасувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це викликало зрозумілу стурбованість у теперішніх та й майбутніх пенсіонерів - адже відомо, що левова частка ЄСВ йде саме на фінансування пенсій.
Попутно зауважимо, що ЄСВ - це не тільки пенсії, але ще і лікарняні, виплати по безробіттю, а також виплати в зв'язку з нещасними випадками на виробництві. Тому цілком ймовірно, що можливе скасування ЄСВ спричинить за собою і скасування цих виплат.
При цьому треба розуміти, що ЄСВ - це не податок, а вид соціального страхування. Різниця між податком і страховкою полягає в тому, що податок людина або організація платять безповоротно, а страхові внески рано чи пізно повертаються до платника (в залежності від умов страхування). Так, пенсійні внески, або пенсійне страхування, повертається до платника у вигляді пенсій. Саме тому пенсіями правильно називати саме ті виплати, які отримує людина, що робила протягом ряду років страхові внески саме на ці цілі. А ось ті, хто з якихось причин не працював (або працював без офіційного працевлаштування) і не робив відрахувань до Пенсійного фонду, після досягнення пенсійного віку отримують не пенсії, а соціальну допомогу від держави. Як і люди з інвалідністю та ряд інших категорій.

ГРУЗИНСЬКИЙ ДОСВІД

Суть проблеми зводиться до того, що надходжень від ЄСВ катастрофічно мало для фінансування пенсій. Це відбувається з ряду причин, але головні - це тіньова економіка (працівники або взагалі не платять ЄСВ, або платять самий мінімум), масовий відтік працездатних громадян на закордонні заробітки (відповідно, вони "годують" іноземних пенсіонерів), а також повна деградація і занепад вітчизняної економіки.
Тому вже зараз мало не половина пенсій, що виплачуються українським пенсіонерам, - це фактично якісь податки. Наприклад, за 2018 рік власні доходи Пенсійного фонду (від ЄСВ) склали 202 млрд грн, а 150 млрд Фонд отримав у вигляді дотацій з держбюджету, який наповнюється переважно за рахунок податків.
"Солідарна система - потенційний банкрут. Це підтверджують постійно зростаючі трансферти з держбюджету на покриття дефіциту ПФУ. На наступний рік вони складуть понад 170 млрд грн. Тому є така ідея - почати виплачувати пенсії безпосередньо з бюджету. Таким чином, ми, по-перше, будемо економити на адмініструванні ПФУ, а по-друге, сама система стане простіше. Єдине - тоді ці виплати вже не можна буде назвати пенсіями. Це правильніше буде назвати мінімальною соціальною виплатою", - пояснює економічний експерт Олексій Кущ.
Звичайно, є й інший шлях - намагатися якось виправляти становище, оживлювати економіку, покращувати інвестиційний клімат, вводити накопичувальну систему і т.д. - але для цього треба працювати, а українська влада до цього не звикла. Простіше зовсім скасувати ЄСВ і посадити мільйони українських пенсіонерів на мінімальний пайок.
Цікаво, що прихильники цієї ідеї навіть посилаються на міжнародний досвід - мовляв, не ми одні такі. І дійсно, пенсійне страхування існує не у всіх країнах. Є країни, де пенсій немає взагалі - наприклад, Танзанія, Афганістан, Нігер і ряд інших. До них прийнято додавати і ті країни, в яких пенсії отримують менше 10% населення: Гамбія, Таїланд, Пакистан, Індія, Китай ... Зрозуміло, що рівнятися на них нам начебто не пристало, але на щастя наших "реформаторів" у цьому списку виявилася і Грузія, яка в нашій країні вже стала таким собі зразком нібито успішних реформ.
Люди похилого віку в Грузії отримують гроші після досягнення пенсійного віку - але це не пенсії (в сенсі, не повернення страхових виплат), а соціальна допомога від держави. Система накопичувальних пенсій (тобто пенсійних відрахувань) була там введена тільки в цьому році.
"Грузини в якийсь момент зрозуміли, що у них не вистачає коштів на виплату пенсій. Солідарна страхова система не дуже добре працювала, і вони скасували аналог нашого ЄСВ і виплату пенсій ... Можливо, і Україні доведеться йти по грузинській моделі, тому що Пенсійний фонд вічно дефіцитний, а ЄСВ і податок на доходи фізичних осіб, які в сумі складають 41,5% від зарплат, - це істотна причина тінізації економіки ... А замість ЄСВ підняти податки, які складніше заховати. Наприклад, можна підняти податок на додану вартість, який складно сховати, оскільки існують автоматизовані системи збору ПДВ. Сьогодні він становить 20%, а можна його підняти, умовно кажучи, до 23%. В цьому випадку ЄСВ буде не дуже й потрібен ", - вважає економічний експерт Тарас Козак.

НЕ ЧЕКАТИ МИЛОСТЕЙ ВІД ДЕРЖАВИ

А в цей час молоді і працездатні громадяни - дивлячись на напівзруйновану промисловість і повальну трудову міграцію за кордон - все частіше задаються питанням: а чи варто взагалі платити внески до Пенсійного фонду, якщо перспектива щось отримати від держави в старості виглядає більш ніж примарною? І чи не краще відкладати гроші "на старість" самостійно - щоб потім не залежати від примх чиновників?
Треба сказати, що такі побоювання не позбавлені підстав. І щоб в цьому переконатися, достатньо ознайомитися з нинішньою пенсійною реформою, яка тільки почала набирати обертів і давати свої гіркі плоди. По-перше, вже в цьому році право на пенсію мають лише ті 60-річні громадяни, які на даний момент встигли напрацювати 26 років стажу. А до 2028 року буде потрібно вже 35 років. А в умовах, коли майже половина української економіки перебуває в "тіні" - це вкрай проблематично. Експерти підрахували: в 2028 році на пенсію в 60 років через брак стажу не зможуть вийти як мінімум 45% українців. Більш того, вже зараз урядовці кажуть, що Україна в найближчі роки перейме європейський досвід і буде підвищувати пенсійний вік.
До речі: в Європі середній пенсійний вік наближається до 65 років і - відповідно до рекомендацій економістів - його піднімуть ще на 3-5 років. Так що нинішній молоді і справді не варто розраховувати про вихід на пенсію в 60 років.
Інше питання: що це буде за пенсія, і чи можна буде на неї прожити? Як відомо, одним з головних положень пенсійної реформи стало різке зниження коефіцієнта страхового стажу - з 1,35% до 1,0%.
Як би там не було, але сьогодні навіть економісти наводять розрахунки, які переконливо показують: "заробляти" на пенсію, сплачуючи податки державі - менш вигідно, ніж самому відкладати "на старість" такі ж суми. І що буде далі з пенсійною системою і з пенсіонерами в Україні - невідомо.

Довідка:
• У 2017 році в Україні була прийнята пенсійна реформа. Вона "осучаснила" виплати нинішнім пенсіонерам, але різко підняла необхідний страховий стаж з 15 до 25 років.
• У 2028 року для отримання пенсії в 60 років необхідно буде мати 35 років стажу.
• Якщо він буде в проміжку між 25 і 35 роками, то на пенсію людина вийде в 63. А між 15 і 25 - в 65 років.
• При стажі менше 15 років можна буде розраховувати лише на соцдопомогу, яка буде не більше прожиткового мінімуму
Олександр Полуянов
Газета

Політичний гумор
Наступающий Новый Год – Год Свиньи. Мы спросили у Олега Ляшко:
- Каким будет 2019 год для депутатов?

Олег Валериевич, сделав неприличное лицо, загадочно хрюкнул и сказал:
- Запомните, в каком блюде вы проснулись на новогоднем корпоративе, так тому и быть!
1. В "Оливье" - значит, год пройдёт спокойно и традиционно.
2. В "Мимозе" - год обещает новые знакомства (скорее всего, после президентских выборов).
3. В "Селёдке под шубой" - год не предвещает ничего хорошего - вы не попадёте в новый парламент.
4. В салате с крабовыми палочками - вас ожидает бурный курортный роман.
5. В "Цезаре с курицей" - изберут депутатом ещё раз.
6. В "Цезаре с креветками" - выиграете много денег.
7. В солёных грибах или огурчиках - вас весь год будут мариновать в НАБУ за ложные сведения в Е-декларации.
8. В горячих закусках - вы крепкий чувак, как всегда наобещаете, наврете и выкрутитесь!
9. Если вы промахнулись и никуда мордой не попали - год будет нетрадиционным и непредсказуемым.

Вітання
Прийміть сердечні вітання
з Новим, 2020 роком та Різдвом Христовим!
Новий рік – це свято, яке було і залишиться символом сподівань і добра. І хоча нелегкі часи переживає наша держава – українці вистоять, піднімуть голови та встануть з колін. Врешті-решт зрозуміють, що треба робити, щоб здолати всі негаразди та побудувати розвинену демократичну соціальну державу. І тоді збудуться слова Тараса Шевченка: «І на оновленій землі врага не буде супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі!» Дорогі друзі! Нехай прекрасні зимові свята принесуть мир, спокій і злагоду, впевненість у майбутньому. Міцного Вам здоров’я, успіхів, родинного щастя, достатку і благополуччя! Хай 2020 рік принесе всім нам віру, що добро переможе!

Політвиконком Соціалістичної партії Олександра Мороза

Супутник чесного життя © 2008. Всi права захищено. Сайт розроблено в Finesse