Вівторок, 24 Листопада 2020,
СПУ на Черкащині

Фотофакт

Календар
«Листопад» «2020»
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Анонс
(00.00.0000, 00:00 - 00:00)


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

счетчик посещений

(19.06.2019)
УКРАЇНЦЯМ ГОТУЮТЬ НОВИЙ ТРУДОВИЙ КОДЕКС
В Україні триває уповільнена епопея з прийняттям нового Трудового кодексу. Як відомо, до цих пір всі трудові відносини у нас формально регламентуються ще радянським документом півстолітньої давнини (КЗпП), який - незважаючи на всі прийняті поправки - абсолютно не відповідає скорботним реаліям нинішнього буття. Що ж готує трудящим новий кодекс?

ПІД ДИКТОВКУ ОЛІГАРХІВ

Нагадаємо, що в першому читанні проект нового Трудового кодексу (ТК) Верховна Рада прийняла ще 5 листопада 2015 року. Тоді цей одіозний документ, написаний немов під диктовку олігархів, був підданий нищівній критиці всього громадянського суспільства, незалежними профспілками, і отримав вкрай негативну оцінку Міжнародної організації праці (МОП). Зокрема, вказувалося, що в проекті ТК наші депутати примудрилися порушити аж 37 міжнародних Конвенцій і Рекомендацій!
Тоді депутати зробили вигляд, що врахували зауваження, і почали "роботу над помилками".
Роботу над законопроектом закінчили (підготували до другого читання) ще в травні 2017 року, але з тих пір документ так і не винесли на розгляд. І ось зараз в уряді знову поновилися розмови про необхідність прийняття нового трудового кодексу.
При цьому експерти відзначають, що всі найгірші риси кодексу збережені недоторканими, а багато що з рекомендацій МОП так і не були враховані. Так, в "доопрацьованому" проект ТК передбачено 12-годинний робочий день, урізані права самотніх матерів і жінок з дітьми, відкривається простір для свавілля роботодавців, звужені можливості незалежних профспілок, тощо.
Справедливості заради варто визнати: Трудовий кодекс в Україні дійсно давно застарів: він створювався в 70-х роках минулого століття, для іншої країни (з соціалістичним укладом економіки), не враховує змін в суспільстві і явно не відповідає потребам часу. За словами експерта з питань трудових відносин Тетяни Пашки, новий КЗпП повинен поставити в законодавчі рамки ті речі, які довели свою життєздатність і адекватність. Тепер їх потрібно просто узаконити, щоб люди змогли нормально працювати.
В рамках газетної статті неможливо дати повний аналіз цього об'ємного документа (в цілому кодекс складається з 385 статей), відзначимо лише деякі "родзинки" - як позитивні, так і негативні.

ЗБІЛЬШЕНА ВІДПУСТКА

Одним з найбільш прогресивних нововведень стало збільшення відпустки. Зараз стандартна відпустка в Україні становить 24 дня, більше він тільки у деяких професій, наприклад, у шахтарів, вчителів, або ж у багатодітних батьків малолітніх дітей. У законопроекті ж пропонують збільшити її до 28 днів. При цьому, розмір дозволеної відпустки за свій рахунок залишиться колишнім - 30 днів на рік.

ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА

Дистанційна робота, яка вже давно зайняла затребувану нішу на ринку праці, до сих пір ніяк не регламентується вітчизняним законодавством. У новому варіанті кодексу дистанційна робота стає цілком законною і легальною.
"При укладанні трудового договору або пізніше, сторони можуть домовитися про виконання працівником роботи вдома (надомну працю), якщо він має для цього необхідні умови, які відповідають вимогам охорони праці, пожежної безпеки і санітарії", - написано в законопроекті.

ЗАВЖДИ ЗНАЙДЕТЬСЯ, ЗА ЩО ЗВІЛЬНИТИ

Список причин, через які співробітника можуть звільнити, значно зріс.
• Наприклад, працівник може бути звільнений за розголошення комерційної таємниці. При цьому в тексті проекту взагалі не визначено, що ж може бути комерційною таємницею - таке визначення є лише в Цивільному кодексі України. Так, за ст.505 ЦКУ комерційною таємницею можуть бути відомості технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру. Таке широке тлумачення надасть роботодавцю право звільнити працівника, наприклад, за розголошення розміру його заробітної плати та ін.
• Також працівник може бути звільнений у зв'язку з невідповідністю займаній посаді. Фахівці вважають, що дане формулювання надає найширші можливості для зловживань. Наприклад, це дозволить роботодавцям проводити атестацію з метою звільнення небажаних працівників. В цілому це може спричинити звільнення з суб'єктивних причин.
• А в разі відсутності профілактичного щеплення або непроходження медичного огляду працівник підлягає звільненню навіть без попередження.
Інші причини для звільнення виглядають так:
• За згодою сторін;
• По закінченню терміну трудового контракту;
• Призов на військову службу;
• У зв'язку з скороченням штату;
• Розірвання трудового договору з ініціативи працівника;
• Вступ в силу вироку суду, яким працівник засуджений до позбавлення волі;
• Систематичне невиконання працівником обов'язків без поважних причин;
• Прогул (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин;
• Неявка на роботу протягом більше чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності та пологах;
• Поява на роботі в нетверезому стані;
• Вчинення розкрадання за місцем роботи.

ЗАХИСТ ПРАВ ЖІНОК

Зараз в Трудовому законодавстві прописано, що вагітних жінок не можуть залучати до понаднормової або нічну роботу. У новій редакції пропонується вагітних жінок звільняти від виконання роботи і зберігати за ними середню зарплату - тільки на час проведення медичних обстежень.
"Роботодавець зобов'язаний звільнити вагітну жінку від виконання роботи на період проходження рекомендованих лікарем медичних обстежень, що проводяться у зв'язку з вагітністю, якщо такі обстеження повинні проводитися в робочий час. На час проведення медичного обстеження за вагітною жінкою зберігається середня заробітна плата", - сказано в трудовому кодексі.
А із категорій працівників, яких зараз (за старим кодексом) заборонено залучати до роботи в нічний час, тепер будуть виключені:
• жінки, які мають дітей віком до трьох років (ст.55, ст.176 чинного КЗпП);
• жінки за винятком випадків, передбачених ст. 175 чинного КЗпП (ст.55 чинного КЗпП).
Крім того, в новому проекті кодексу допускається звільнення одиноких матерів, які мають дітей віком до 15 років, на загальних підставах.

ВИПРОБУВАЛЬНИЙ ТЕРМІН

Згідно з новим Трудовим кодексом, випробувальний термін повинен становити не більше трьох місяців, а для робочих спеціальностей - всього один місяць. Якщо співробітник все ж не підходить компанії і роботодавець хоче його звільнити, він повинен попередити його як мінімум за три дні.
Щодо випробування при прийнятті на роботу - стаття 39 вказує перелік осіб, для яких не встановлюється випробувальний термін:
• Неповнолітні;
• Звільнені з військової або альтернативної (невійськової) служби, які вперше починають працювати протягом року після такого звільнення;
• Обрані на посаду;
• Переможці конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
• Ті, які пройшли стажування під час прийняття на роботу з відривом від основної роботи;
• Ті, які закінчили професійно-технічні або вищі навчальні заклади і вперше почали працювати за отриманою професією (спеціальністю);
• Вагітні жінки, працівники з сімейними обов'язками, які мають дітей віком до трьох років;
• Інваліди, направлені на роботу відповідно до рекомендацій медико-соціальної експертизи.
• Ті, з якими укладається трудовий договір на строк до двох місяців.

СВАВІЛЛЯ РОБОТОДАВЦЯ

• Згідно з нормою нового ТК, залучення працівників до надурочних робіт (в тому числі у вихідні дні, державні або релігійні свята) відтепер вже не вимагає згоди профспілки. Зрозуміло, що це призведе до ще більшого посилення експлуатації і звуження прав трудящих.
• Крім того, в трудовий договір після його укладання можуть бути включені "додаткові умови". На практиці це означатиме те, що роботодавець в будь-який момент зможе покласти на працівника будь-які додаткові обов'язки - наприклад, продавці будуть підмітати двір і мити підлогу в магазині.
• За чинною (поки ще) системою, трудові відносини регулюються Конституцією України та її законами, Кодексом законів про працю, актами Президента та Кабінету міністрів України, а також міжнародними договорами. У той же час, норма нового ТК дає право роботодавцю приймати власні нормативні акти у сфері праці шляхом видання наказів, розпоряджень, рішень. По суті, це дає роботодавцям майже необмежену одноосібну владу в сфері праці, що суперечить як Конституції України, так і чинному законодавству.

РЕЗЮМЕ

Навіть побіжного погляду на положення нового кодексу досить, щоб зрозуміти - він істотно знижує захищеність працівників перед роботодавцями. Що, втім, і не дивно - адже переважна більшість парламентаріїв прямо або побічно є представниками бізнесу - отже, будуть робити все в інтересах "господарів життя". А інтереси простого трудящого в "ідеологію" дикого українського капіталізму не вписуються аж ніяк.
Олександр Михайлов
Газета

Політичний гумор
Наступающий Новый Год – Год Свиньи. Мы спросили у Олега Ляшко:
- Каким будет 2019 год для депутатов?

Олег Валериевич, сделав неприличное лицо, загадочно хрюкнул и сказал:
- Запомните, в каком блюде вы проснулись на новогоднем корпоративе, так тому и быть!
1. В "Оливье" - значит, год пройдёт спокойно и традиционно.
2. В "Мимозе" - год обещает новые знакомства (скорее всего, после президентских выборов).
3. В "Селёдке под шубой" - год не предвещает ничего хорошего - вы не попадёте в новый парламент.
4. В салате с крабовыми палочками - вас ожидает бурный курортный роман.
5. В "Цезаре с курицей" - изберут депутатом ещё раз.
6. В "Цезаре с креветками" - выиграете много денег.
7. В солёных грибах или огурчиках - вас весь год будут мариновать в НАБУ за ложные сведения в Е-декларации.
8. В горячих закусках - вы крепкий чувак, как всегда наобещаете, наврете и выкрутитесь!
9. Если вы промахнулись и никуда мордой не попали - год будет нетрадиционным и непредсказуемым.

Вітання
Прийміть сердечні вітання
з Новим, 2020 роком та Різдвом Христовим!
Новий рік – це свято, яке було і залишиться символом сподівань і добра. І хоча нелегкі часи переживає наша держава – українці вистоять, піднімуть голови та встануть з колін. Врешті-решт зрозуміють, що треба робити, щоб здолати всі негаразди та побудувати розвинену демократичну соціальну державу. І тоді збудуться слова Тараса Шевченка: «І на оновленій землі врага не буде супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі!» Дорогі друзі! Нехай прекрасні зимові свята принесуть мир, спокій і злагоду, впевненість у майбутньому. Міцного Вам здоров’я, успіхів, родинного щастя, достатку і благополуччя! Хай 2020 рік принесе всім нам віру, що добро переможе!

Політвиконком Соціалістичної партії Олександра Мороза

Супутник чесного життя © 2008. Всi права захищено. Сайт розроблено в Finesse