Четвер, 26 Листопада 2020,
СПУ на Черкащині

Фотофакт

Календар
«Листопад» «2020»
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Анонс
(00.00.0000, 00:00 - 00:00)


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua


Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

счетчик посещений

(18.01.2017)
Судячи з усього, нестримне зростання комунальних тарифів не зупиниться і в 2017-у році. Для цього створені всі передумови, створені самою ж українською владою: починаючи від "висмоктаної з пальця" формули розрахунку вартості газу для населення, і закінчуючи суто популістським, економічно безграмотним підвищенням мінімальних зарплат.

КОЛИ Ж ВИ ВЖЕ НАЇСТЕСЯ?


Хоча ціна на газ в Україні вже і так зашкалює, в 2017 році вона може підвищитися ще більше. Незважаючи на те, що більше половини споживаного "блакитного палива" наша країна видо-буває з власних надр, ціна на нього чомусь формується за принципом "імпортного паритету". Тобто, для кінцевого споживача вона встановлюється на підставі ціни імпортного газу, який коштує в рази дорожче газу власного видобування. Таким чином, тариф для населення визна-чається по формулі: вартість імпортного газу × курс долара + ПДВ + транспортування + розподіл + націнка Нафтогазу.
У травні минулого року, коли Кабмін ввів нинішні тарифи на газ (6,88 грн / куб), тисяча кубо-метрів імпортного блакитного палива коштувала 185 доларів. Саме цю цифру і використовува-ли у формулі при розрахунку тарифу для населення. Але зараз нашим " батькам нації " цього здалося вже замало: згідно з бюджетом-2017, тисяча кубометрів імпортного газу буде кошту-вати вже 245 доларів. Крім того, завдяки старанням НБУ виріс і сам курс долара. І навіть якщо інші змінні в зазначеній формулі залишаться тіж самі (а вони гарантовано зростуть), то одне лише збільшення ціни імпортного газу і курсу долара різко підвищать кінцеву суму.
За підрахунками енергетичного експерта Валентина Землянського, згідно з цією формулою газ в 2017 році повинен подорожчати з нинішніх 6880 до 9600 гривень за тисячу кубометрів (9,6 грн / куб).
Розрахунки експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука хоча і не мають та-кої точності, але оптимізму теж не додають: по його викладкам тариф на газ для населення в нинішньому році виросте на 25-60% - і складе від 8,5 до 11,0 тисяч гривень за тисячу кубомет-рів (8,5-11 грн за кубометр). Як бачимо, і в тому, і в іншому випадку буде "весело".
За умовами меморандуму з МВФ, до квітня 2017 року Україна зобов'язується запустити меха-нізм, який дає можливість корегувати тарифи на газ для населення і утримувати поквартальні показники. В результаті блакитне паливо для українців може подорожчати вже в кінці цього опалювального сезону.

ПРИЧИНИ І НАСЛІДКИ


Якщо тариф на газ встановлює своєю постановою безпосередньо Кабінет міністрів, то вар-тість інших комунальних послуг (крім тарифу на утримання будинків та прибудинковових тери-торій - це прерогатива місцевих рад) визначає НКРЕКП. Схематично це виглядає так: постача-льники послуг по всій країні розраховують собівартість свого товару (води, опалення) і подають документи в Нацкомісію. Там їх вивчають і приймають рішення про те, як і в який бік перегля-нути тариф. При цьому у кожного підприємства собівартість різна - наприклад, підігрівати воду можна як дорогим газом, так і за допомогою більш дешевих енергоносіїв: вугілля, відходів сільгоспвиробництва, атомної енергетики та ін.
Однак головним енергоносієм як і раніше залишається газ: переважна більшість підприємств паливно-енергетичного комплексу для генерації тепла і підігріву води використовують саме блакитне паливо, яке в структурі вартості виробництва займає від 60% до 80% і більше. Напри-клад, в структурі вартості тепла, виробленого КП «Черкаситеплокомуненерго», вартість газу ста-новить 86,4%. Доречно зауважимо, що за період з 2015 року вартість газу для підприємств па-ливно-енергетичного комплексу вже збільшилася більш ніж в 5 разів (з 1300 до нинішніх 6879 грн). Таким чином, ще більше подорожчання блакитного палива неминуче призведе до пропо-рційного збільшення тарифів на опалення і гарячу воду.

ХАЙ БУДЕ СВІТЛО!


Прихід весни для українців ознаменується ще одним подорожчанням електроенергії - відра-зу на 30%. Як відомо, ще в 2015 році НКРЕКУ постановою №220 затвердила поступове (в 5 ета-пів) підвищення вартості електроенергії до «економічно обґрунтованого рівня». Чотири з них ми вже «з горем навпіл» пережили, і останній «дзвінок» повинен пролунати 1 березня 2017-го. Тариф залишиться дворівневим: при споживанні до 100 кВт / год на місяць він підвищиться з нинішніх 71,4 до 90 копійок , а все, що понад 100 кВт - з 129 до 168 копійок. Для ілюстрації: якщо сім’я використовує 200 кВт / год на місяць, то до першого березня вона платить за світло 200,4 грн, а після 1 березня - 258 грн.

І ВСЕ ІНШЕ


Як водиться, подорожчання електроенергії потягне за собою вартість водопостачання та во-довідведення - адже в структурі цих тарифів світло становить від 30% і більше.
Хоча тарифи на утримання будинків та прибудинкових територій встановлюються органами місцевого самоврядування, однак всі вищезгадані фактори, плюс підвищення мінімальних зарплат до 3200 грн (відтепер той же двірник вже не може отримувати менше), подорожчання пального та ін. - все це просто змусить місцеві ради підвищити розмір квартплати (в тому числі тариф за обслуговування ліфтів), а також вартість вивезення сміття.

ПОСТСКРИПТУМ


Також в 2017 році очікується подальше зниження норм споживання, на які видаються субси-дії, а восени - масовий перерахунок субсидій у зв’язку з ростом мінімальних зарплат. Можли-во, станеться часткова монетизація субсидій. Про це - в наших наступних публікаціях.

І ПРОБАЧ НАМ БОРГИ НАШІ...


За даними Державної служби статистики, з початком опалювального сезону борги населення за послуги ЖКГ збільшуються щомісяця зі швидкістю снігової лавини. Платити перестали навіть ті сім’ї, які нещодавно справно оплачували рахунки за комунальні послуги. Всьому виною не бажання людей збагатитися за рахунок держа-ви, а той простий і вбивчий факт, що грошей катастрофічно не вистачає. Адже ціни на комунальні послуги зро-сли в кілька разів, подорожчали продукти та інші товари першої необхідності, а рівень доходів залишився прак-тично незмінним. В результаті, на сьогоднішній день українці сплачують близько 56% від необхідної суми за комунальні послуги в місяць, а це - критично мало. Але і це - середній показник, тоді як в деяких регіонах забо-ргованість сягає 100-120%.
- Це наочно свідчить про те, що тарифи для населення стали непідйомними. Саме зараз можна з повною пі-дставою стверджувати: підвищення урядом Гройсмана вартості газу - що і стало причиною такого різкого зрос-тання тарифів - це помилка, яка може стати фатальною. Нагадаю, що в Тбілісі центральне опалення "померло", коли народ заплатив тільки 30% ... У нас все йде до цього. Наприклад, в Сумській області рівень платежів вже знизився до 21,6%, а субсидії там отримують 64,6% (!) - відзначив в зв’язку з цим директор аналітико-дослідницького Центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко.
Як повідомлялося, правом на субсидію скористалися близько 40% українських сімей. Решта 60% повинні оплачувати драконівські тарифи по повній програмі, що незрівнянно з доходами і несумісно з життям простих українців.
Олександр ГРАДОВ
Газета

Політичний гумор
Наступающий Новый Год – Год Свиньи. Мы спросили у Олега Ляшко:
- Каким будет 2019 год для депутатов?

Олег Валериевич, сделав неприличное лицо, загадочно хрюкнул и сказал:
- Запомните, в каком блюде вы проснулись на новогоднем корпоративе, так тому и быть!
1. В "Оливье" - значит, год пройдёт спокойно и традиционно.
2. В "Мимозе" - год обещает новые знакомства (скорее всего, после президентских выборов).
3. В "Селёдке под шубой" - год не предвещает ничего хорошего - вы не попадёте в новый парламент.
4. В салате с крабовыми палочками - вас ожидает бурный курортный роман.
5. В "Цезаре с курицей" - изберут депутатом ещё раз.
6. В "Цезаре с креветками" - выиграете много денег.
7. В солёных грибах или огурчиках - вас весь год будут мариновать в НАБУ за ложные сведения в Е-декларации.
8. В горячих закусках - вы крепкий чувак, как всегда наобещаете, наврете и выкрутитесь!
9. Если вы промахнулись и никуда мордой не попали - год будет нетрадиционным и непредсказуемым.

Вітання
Прийміть сердечні вітання
з Новим, 2020 роком та Різдвом Христовим!
Новий рік – це свято, яке було і залишиться символом сподівань і добра. І хоча нелегкі часи переживає наша держава – українці вистоять, піднімуть голови та встануть з колін. Врешті-решт зрозуміють, що треба робити, щоб здолати всі негаразди та побудувати розвинену демократичну соціальну державу. І тоді збудуться слова Тараса Шевченка: «І на оновленій землі врага не буде супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі!» Дорогі друзі! Нехай прекрасні зимові свята принесуть мир, спокій і злагоду, впевненість у майбутньому. Міцного Вам здоров’я, успіхів, родинного щастя, достатку і благополуччя! Хай 2020 рік принесе всім нам віру, що добро переможе!

Політвиконком Соціалістичної партії Олександра Мороза

Супутник чесного життя © 2008. Всi права захищено. Сайт розроблено в Finesse